Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Data
8 -22 maja 1975
Etapów
13 + prolog
Dystans
1930 km
Czas zwycięzcy
44h 25’30’’ (43,444 km/h)
Zgłoszenia
102 kolarzy
Ukończyło wyścig
97 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce
Ryszard Szurkowski
Drugie miejsce
Hans-Joachim Harntick
Trzecie miejsce
Aavo Pikkuus
Pozostałe klasyfikacje
Górska
Jan Brzeźny
Najaktywniejszych
Ryszard Szurkowski
Drużynowa
ZSRR
XXVIII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Praga – Warszawa w dniach 8-22 maja 1975 roku. Do 13-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1930 km, wystartowało 102 zawodników z 17 drużyn.
Prolog, (8 maja 1975), Berlin (7 km), jazda indywidualna na czas [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
István Szlipcsevics
9,28
2.
Jiři Konečný
+0,02
3.
Per Norup-Hansen
+0,02
4.
Thorleif Andresen
+0,02
5.
Stanisław Boniecki
+0,02
6.
Dušan Vidmar
+0,02
7.
Gerrit Mak
+0,03
8.
Gerhard Lauke
+0,04
9.
Ludo Loos
+0,04
10.
Dymitar Trajkow
+0,04
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Hans-Joachim Hartnick
3:46,57
2.
Vlastimil Moravec
+0,08
3.
Ryszard Szurkowski
+0,08
4.
Félix Suárez Colomo
+0,08
5.
Aavo Pikkuus
+0,08
6.
Antonín Bartoníček
+0,08
7.
Tom Biseth
+0,08
8.
Aleksander Gusjatnikow
+0,08
9.
Thorleif Andresen
+0,08
10.
Karl-Dietrich Diers
+0,08
II etap, (10 maja 1975), Magdeburg – Gera (160 km) [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Juan José Moral
4:07,23
2.
Vlastimil Moravec
+0,42
3.
Walerij Lichaczow
+0,42
4.
Stanisław Szozda
+0,42
5.
Aleksander Judin
+0,42
6.
Walerij Czapłygin
+0,42
7.
Gustaf Verboven
+0,42
8.
Giuseppe Martinelli
+0,42
9.
Herman Geldens
+0,42
10.
František Kališ
+0,42
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Jan Brzeźny
3:35,05
2.
Walerij Lichaczow
+0,41
3.
Aleksander Judin
+0,41
4.
Giuseppe Martinelli
+0,41
5.
Ryszard Szurkowski
+0,41
6.
František Kališ
+0,41
7.
Massimo Tremolada
+0,41
8.
Antonín Bartoníček
+0,41
9.
Aavo Pikkuus
+0,41
10.
Vittorio Algeri
+0,41
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Walerij Lichaczow
4:06,39
2.
Gerhard Lauke
+0,00
3.
František Kališ
+0,00
4.
Władimir Osokin
+0,00
5.
Antonín Bartoníček
+0,00
6.
Vlastimil Moravec
+0,00
7.
Juan José Moral
+0,00
8.
Giuseppe Martinelli
+0,00
9.
Walerij Czapłygin
+0,00
10.
Daniele Tinchella
+0,00
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Peter Weibel
4:06,03
2.
Iwan Popow
+0,00
3.
Michael Wishart
+0,00
4.
Vlastimil Moravec
+0,26
5.
Stanisław Szozda
+0,26
6.
Léo van Thielen
+0,26
7.
František Kališ
+0,26
8.
Giuseppe Martinelli
+0,26
9.
Jorge Pérez
+0,26
10.
Walerij Czapłygin
+0,26
VI etap, (15 maja 1975), Hradec Králové – Ołomuniec (161 km) [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
František Kališ
3:44,50
2.
Aleksander Judin
+0,00
3.
Massimo Tremolada
+0,00
4.
Carlos Cardet
+0,00
5.
Magne Orre
+0,00
6.
Michael Milde
+0,00
7.
Michael Schiffner
+0,00
8.
Gerhard Lauke
+0,00
9.
Walerij Lichaczow
+0,00
10.
Aleksander Gusjatnikow
+0,00
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Enrique Martínez Heredia
3:40,24
2.
Gabrielo Mirri
+0,00
3.
Ryszard Szurkowski
+0,03
4.
Jiří Bartolšic
+0,03
5.
Herbert Brehm
+0,03
6.
Aavo Pikkuus
+0,03
7.
Ion Cojocaru
+0,03
8.
Ludo Loos
+0,03
9.
Iwan Popow
+0,03
10.
Hans-Joachim Hartnick
+0,03
VIII etap, (18 maja 1975), Trzyniec – Opole , (168 km) [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Ryszard Szurkowski
3:55,11
2.
Michael Milde
+0,00
3.
Stanisław Szozda
+0,00
4.
Massimo Tremolada
+0,00
5.
Vittorio Algeri
+0,00
6.
Wilfried Trott
+0,00
7.
Daniele Tinchella
+0,00
8.
Władimir Judin
+0,00
9.
Aavo Pikkuus
+0,00
10.
Nicolae Gavrila
+0,00
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Stanisław Szozda
3:20,00
2.
Gerhard Lauke
+0,00
3.
Henricus Botterhuis
+0,00
4.
František Kališ
+0,00
5.
Władimir Judin
+0,00
6.
Vittorio Algeri
+0,00
7.
Imre Géra
+0,00
8.
Antonín Bartoníček
+0,07
9.
Vlastimil Moravec
+0,07
10.
Félix Suárez Colomo
+0,07
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Walerij Lichaczow
3:06,40
2.
Giuseppe Martinelli
+0,00
3.
Stanisław Szozda
+0,00
4.
Michael Schiffner
+0,00
5.
Vlastimil Moravec
+0,00
6.
Aleksander Gusjatnikow
+0,00
7.
Jorge Pérez
+0,00
8.
František Kališ
+0,00
9.
Massimo Tremolada
+0,00
10.
Vittorio Algeri
+0,00
XI etap, (21 maja 1975), Kalisz – Konin (39 km), jazda indywidualna na czas [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Tadeusz Mytnik
47,43
2.
Aavo Pikkuus
+0,10
3.
Hans-Joachim Hartnick
+0,25
4.
Władimir Osokin
+0,45
5.
Ryszard Szurkowski
+0,47
6.
Stanisław Szozda
+1,02
7.
Walerij Czapłygin
+1,07
8.
Jiři Konečný
+1,13
9.
Michael Schiffner
+1,22
10.
Félix Suárez Colomo
+1,36
XII etap, (21 maja 1975), Konin – Łódź (112 km) [ edytuj | edytuj kod ]
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Stanisław Boniecki
2:18,52
2.
Félix Suárez Colomo
+0,00
3.
Antonín Bartoníček
+0,00
4.
Wolfram Kühn
+0,00
5.
Manfred Schultz
+0,00
6.
Walerij Czapłygin
+0,00
7.
Gerhard Lauke
+0,00
8.
Volker Kassun
+0,00
9.
Stojan Bobekow
+0,00
10.
Roy Taylor
+0,00
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Walerij Lichaczow
3:48,48
2.
Vlastimil Moravec
+0,00
3.
Michael Schiffner
+0,00
4.
Aavo Pikkuus
+0,00
5.
František Kališ
+0,00
6.
Giuseppe Martinelli
+0,00
7.
Gustaf Verboven
+0,00
8.
Stanisław Szozda
+0,00
9.
Tom Biseth
+0,00
10.
Henricus Botterhuis
+0,00
Koszulka żółta
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
L.p.
Zawodnik
Czas/strata
1.
Ryszard Szurkowski
44:25,30
50.
Carlos Cardet
+21,23
2.
Hans-Joachim Hartnick
+0,46
51.
Imre Géra
+21,43
3.
Aavo Pikkuus
+1,04
52.
Michael Wishart
+21,46
4.
Walerij Czapłygin
+2,20
53.
Vasile Pascale
+24,20
5.
Aleksander Gusjatnikow
+3,07
54.
Dymitar Trajkow
+26,11
6.
Karl-Dietrich Diers
+3,24
55.
Mieczysław Nowicki
+26,59
7.
Vlastimil Moravec
+4,40
56.
Herman Geldens
+27,24
8.
Antonín Bartoníček
+5,37
57.
Svatopluk Henke
+28,39
9.
Thorleif Andresen
+6,38
58.
Pål Henning Hansen
+34,39
10.
Tadeusz Mytnik
+7,27
59.
Milenko Janjić
+38,36
11.
Jan Brzeźny
+7,48
60.
Dave Pittman
+42,11
12.
Władimir Osokin
+8,27
61.
Michael Schultz
+43,40
13.
Gerhard Lauke
+8,38
62.
Volker Kassun
+45,21
14.
Peter Weibel
+9,15
63.
Jorge Pérez
+46,29
15.
Iwan Popow
+9,54
64.
Gert-Jacob Nicolaas
+46,43
16.
Juan José Moral
+10,01
65.
Ángel López del Álamo
+48,16
17.
František Kališ
+10,04
66.
Gerrit Mak
+50,49
18.
Jiří Bartolšic
+10,07
67.
Per Norup-Hansen
+51,45
19.
Gabrielo Mirri
+10,10
68.
Slavko Žagar
+53,07
20.
Félix Suárez Colomo
+10,51
69.
Roberto Menéndez
+53,30
21.
Stanisław Szozda
+10,55
70.
Daniele Tinchella
+54,16
22.
Michael Schiffner
+11,28
71.
Allan Kemp
+57,25
23.
Jiři Konečný
+11,37
72.
Jože Valenčič
+58,32
24.
Ion Cojocaru
+11,50
73.
Stanisław Boniecki
+58,41
25.
Walerij Lichaczow
+11,51
74.
Colin Davison
+59,24
26.
Aleksander Judin
+11,55
75.
Ludo Gijsels
+59,43
27.
Roy Taylor
+12,18
76.
Iwan Stefanow
+59,50
28.
Olaf Paltian
+12,44
77.
Gerrit Pronk
+1:01,00
29.
Giuseppe Martinelli
+13,01
78.
Henricus Botterhuis
+1:01,39
30.
Vittorio Algeri
+13,11
79.
Gustaf Verboven
+1:04,20
31.
Massimo Tremolada
+13,20
80.
Nicolae Gavrila
+1:05,48
32.
Herbert Brehm
+13,58
81.
Léo van Thielen
+1:07,38
33.
Nenczo Stajkow
+14,01
82.
Dušan Vidmar
+1:08,42
34.
Ludo Loos
+14,16
83.
Francisco Fernández Moreno
+1:10,06
35.
Stein Bråthen
+14,19
84.
Allan Hillers
+1:10,40
36.
Wolfram Kühn
+14,50
85.
György Szuromi
+1:13,28
37.
Stojan Bobekow
+14,52
86.
Tibor Debreceni
+1:15,47
38.
Vicente Carril Lopez
+15,04
87.
Jackie de Clerck
+1:17,21
39.
Henning Jørgensen
+15,28
88.
Alfredo Santana
+1:21,06
40.
Martin Martinow
+15,59
89.
István Kiss
+1:23,08
41.
Robert Downs
+16,30
90.
Vasile Selejan
+1:24,31
42.
Kjell Rodian
+16,36
91.
Peter Damgaard
+1:31,15
43.
Eugen Dulgheru
+16,42
92.
János Sipos
+1:34,01
44.
Michael Milde
+16,44
93.
Tom Biseth
+1:37,01
45.
Valentin Hota
+16,59
94.
Drago Frelih
+1:57,52
46.
Jostein Wilmann
+18,10
95.
Branko Bedeković
+2:19,27
47.
Enrique Martínez Heredia
+18,17
96.
José Prieto
+2:23,33
48.
Jan Zujdweg
+18,18
97.
Jorge Gómez
+3:15,20
49.
Wilfried Trott
+19,13
Koszulka błękitna.
Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p.
Drużyna
Czas/strata
L.p.
Drużyna
Czas/strata
1.
ZSRR
133:19,48
10.
Rumunia
+35,11
2.
Niemiecka Republika Demokratyczna
+8,29
11.
Wielka Brytania
+35,55
3.
Czechosłowacja
+10,43
12.
Dania
+45,48
4.
Polska
+11,44
13.
Holandia
+54,42
5.
Norwegia
+20,56
14.
Belgia
+1:03,28
6.
Hiszpania
+20,57
15.
Kuba
+1:07,26
7.
Bułgaria
+28,59
16.
Węgry
+1:31,47
8.
Republika Federalna Niemiec
+29,05
17.
Jugosławia
+1:43,52
9.
Włochy
+30,09
Koszulka zielona.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p.
Zawodnik
Punkty
1.
Jan Brzeźny
49
2.
Ryszard Szurkowski
32
3.
Ludo Loos
32
4.
Giuseppe Martinelli
15
5.
Hans-Joachim Hartnick
14
6.
Walerij Czapłygin
14
7.
Peter Weibel
10
8.
Enrique Martínez Heredia
10
9.
Francisco Fernández Moreno
10
10.
Vittorio Algeri
8
Koszulka fioletowa.
O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p.
Zawodnik
Punkty
1.
Ryszard Szurkowski
53
2.
Walerij Lichaczow
22
3.
Aleksander Gusjatnikow
17
4.
Władimir Osokin
15
5.
Daniele Tinchella
14
6.
Vlastimil Moravec
13
7.
Gustaf Verboven
13
8.
Aavo Pikkuus
10
9.
Enrique Martínez Heredia
9
10.
Félix Suárez Colomo
9
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988 , Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 370-382;
Przegląd Sportowy, nr 100 (6380), z 23.05.1975.