Lista amerykańskich senatorów Stanów Zjednoczonych ze stanu Dakota Południowa
Lista senatorów Stanów Zjednoczonych ze stanu Dakota Południowa – senatorzy wybrani ze stanu Dakota Południowa.
Stan Dakota Południowa został włączony do Unii 2 listopada 1889 roku. Posiada prawo do mandatów senatorskich 2. i 3. klasy. Do 8 kwietnia 1913 roku (ratyfikowania 17. poprawki do Konstytucji) senatorowie byli wybierani przez stanowy parlament. Od tego czasu wybierani są w wyborach powszechnych.
2. klasa[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Imię i nazwisko | Od | Do | Partia | Kadencja | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richard F. Pettigrew | 2 listopada 1889 | 4 marca 1901 | Partia Republikańska | 1 | Wybrany w 1889 | |
2 | Reelekcja w 1894
Przegrał wybory w 1900 | ||||||
2 | Robert J. Gamble | 4 marca 1901 | 4 marca 1913 | Partia Republikańska | 3 | Wybrany w 1900 | |
4 | Reelekcja w 1906
Przegrał wybory w 1912 | ||||||
3 | Thomas Sterling | 4 marca 1913 | 4 marca 1925 | Partia Republikańska | 5 | Wybrany w 1912 | |
6 | Reelekcja w 1918
Przegrał prawybory w 1924 | ||||||
4 | William H. McMaster | 4 marca 1925 | 4 marca 1931 | Partia Republikańska | 7 | Wybrany w 1924
Przegrał wybory w 1930 | |
5 | William J. Bulow | 4 marca 1931 | 4 marca 1943 | Partia Demokratyczna | 8 | Wybrany w 1930 | |
9 | Reelekcja w 1936
Przegrał prawybory w 1942 | ||||||
6 | Harlan J. Bushfield | 4 marca 1943 | 27 września 1948 | Partia Republikańska | 10 | Wybrany w 1942
Zmarł w trakcie sprawowania urzędu w 1948 | |
Wakat | 27 września 1948 | 6 października 1948 | 10 | ||||
7 | Vera C. Bushfield | 6 października 1948 | 26 grudnia 1948 | Partia Republikańska | 10 | Mianowana do kontynuowania kadencji męża w 1948
Zrezygnowała przed końcem kadencji, | |
Wakat | 26 grudnia 1948 | 31 grudnia 1948 | 10 | ||||
8 | Karl E. Mundt | 31 grudnia 1948 | 3 stycznia 1973 | Partia Republikańska | 10 | Mianowany do dokończenia kadencji, będąc już wcześniej wybrany na pełną, 6-letnią kadencję | |
11 | Wybrany w 1948 | ||||||
12 | Reelekcja w 1954 | ||||||
13 | Reelekcja w 1960 | ||||||
14 | Reelekcja w 1966
Nie starał się o reelekcję w 1972 | ||||||
9 | James Abourezk | 3 stycznia 1973 | 3 stycznia 1979 | Partia Demokratyczna | 15 | Wybrany w 1972
Nie starał się o reelekcję w 1978 | |
10 | Larry Pressler | 3 stycznia 1979 | 3 stycznia 1997 | Partia Republikańska | 16 | Wybrany w 1978 | |
17 | Reelekcja w 1984 | ||||||
18 | Reelekcja w 1990
Przegrał wybory w 1996 | ||||||
11 | Tim Johnson | 3 stycznia 1997 | 3 stycznia 2015 | Partia Demokratyczna | 19 | Wybrany w 1996 | |
20 | Reelekcja w 2002 | ||||||
21 | Reelekcja w 2008
Nie starał się o reelekcję w 2014 | ||||||
12 | Mike Rounds | 3 stycznia 2015 | nadal | Partia Republikańska | 22 | Wybrany w 2014 | |
23 | Reelekcja w 2020 |
3. klasa[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Imię i nazwisko | Od | Do | Partia | Kadencja | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gideon C. Moody | 2 listopada 1889 | 4 marca 1891 | Partia Republikańska | 1 | Wybrany w 1889
Przegrał wybory w 1890 | |
2 | James H. Kyle | 4 marca 1891 | 1 lipca 1901 | Partia Populistyczna (początkowo niezależny; pod koniec życia Republikanin) |
2 | Wybrany w 1890 | |
3 | Reelekcja w 1896
Zmarł w trakcie sprawowania urzędu w 1901 | ||||||
Wakat | 1 lipca 1901 | 11 lipca 1901 | 3 | ||||
3 | Alfred B. Kittredge | 11 lipca 1901 | 4 marca 1909 | Partia Republikańska | 3 | Mianowany do dokończenia kadencji w 1901 | |
4 | Wybrany w 1902
Przegrał wybory w 1908 | ||||||
4 | Coe I. Crawford | 4 marca 1909 | 4 marca 1915 | Partia Republikańska | 5 | Wybrany w 1908
Przegrał prawybory w 1914 | |
5 | Edwin S. Johnson | 4 marca 1915 | 4 marca 1921 | Partia Demokratyczna | 6 | Wybrany w 1914
Nie starał się o reelekcję w 1920 | |
6 | Peter Norbeck | 4 marca 1921 | 20 grudnia 1936 | Partia Republikańska | 7 | Wybrany w 1920 | |
8 | Reelekcja w 1926 | ||||||
9 | Reelekcja w 1932
Zmarł w trakcie sprawowania urzędu w 1936 | ||||||
Wakat | 20 grudnia 1936 | 29 grudnia 1936 | 9 | ||||
7 | Herbert E. Hitchcock | 29 grudnia 1936 | 8 listopada 1938 | Partia Demokratyczna | 9 | Mianowany do kontynuowania kadencji w 1936
Przegrał prawybory przed wyborami | |
8 | Gladys Pyle | 8 listopada 1938 | 3 stycznia 1939 | Partia Republikańska | 9 | Wybrana w wyborach specjalnych do dokończenia kadencji w 1938
Nie starała się o wybór na pełną, 6-letnią kadencję w 1938 | |
9 | John Chandler Gurney | 3 stycznia 1939 | 3 stycznia 1951 | Partia Republikańska | 10 | Wybrany w 1938 | |
11 | Reelekcja w 1944
Przegrał prawybory w 1950 | ||||||
10 | Francis H. Case | 3 stycznia 1951 | 22 czerwca 1962 | Partia Republikańska | 12 | Wybrany w 1950 | |
13 | Reelekcja w 1956
Zmarł w trakcie sprawowania urzędu w 1962 | ||||||
Wakat | 22 czerwca 1962 | 9 lipca 1962 | 13 | ||||
11 | Joseph H. Bottum | 9 lipca 1962 | 3 stycznia 1963 | Partia Republikańska | 13 | Mianowany do dokończenia kadencji w 1962
Przegrał wybory na pełną, 6-letnią kadencję w 1962 | |
12 | George McGovern | 3 stycznia 1963 | 3 stycznia 1981 | Partia Demokratyczna | 14 | Wybrany w 1962 | |
15 | Reelekcja w 1968
Kandydat Demokratów na urząd Prezydenta USA | ||||||
16 | Reelekcja w 1974
Przegrał wybory w 1980 | ||||||
13 | James Abdnor | 3 stycznia 1981 | 3 stycznia 1987 | Partia Republikańska | 17 | Wybrany w 1980
Przegrał wybory w 1986 | |
14 | Tom Daschle | 3 stycznia 1987 | 3 stycznia 2005 | Partia Demokratyczna | 18 | Wybrany w 1986 | |
19 | Reelekcja w 1992 | ||||||
20 | Reelekcja w 1998
Przegrał wybory w 2004 | ||||||
15 | John Thune | 3 stycznia 2005 | nadal | Partia Republikańska | 21 | Wybrany w 2004 | |
22 | Reelekcja w 2010 | ||||||
23 | Reelekcja w 2016 | ||||||
24 | Reelekcja w 2022 |
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Lista w serwisie Ballotpedia. ballotpedia.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-04)].