Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004
Lekkoatletyka na XXVIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach rozgrywana była na Stadionie Olimpijskim. Jedynie pchnięcie kulą rozegrano na antycznym stadionie w Olimpii. Bieg maratoński rozegrano na historycznej trasie z Maratonu do Aten z metą na stadionie Panathinaikos, na którym rozegrano pierwsze nowożytne igrzyska w 1896.
Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]
100 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Justin Gatlin | 9,85 |
2 | Portugalia | Francis Obikwelu | 9,86 |
3 | Stany Zjednoczone | Maurice Greene | 9,87 |
4 | Stany Zjednoczone | Shawn Crawford | 9,88 |
5 | Jamajka | Asafa Powell | 9,94 |
6 | Saint Kitts i Nevis | Kim Collins | 10,00 |
7 | Barbados | Obadele Thompson | 10,10 |
8 | Ghana | Aziz Zakari | DNF |
200 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Shawn Crawford | 19,79 |
2 | Stany Zjednoczone | Bernard Williams | 20,01 |
3 | Stany Zjednoczone | Justin Gatlin | 20,03 |
400 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Jeremy Wariner | 44,00 |
2 | Stany Zjednoczone | Otis Harris | 44,16 |
3 | Stany Zjednoczone | Derrick Brew | 44,42 |
800 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Jurij Borzakowski | 1:44,45 |
2 | Południowa Afryka | Mbulaeni Mulaudzi | 1:44,61 |
3 | Dania | Wilson Kipketer | 1:44,65 |
1500 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Maroko | Hicham El Guerrouj | 3:34,18 |
2 | Kenia | Bernard Lagat | 3:34,30 |
3 | Portugalia | Rui Silva | 3:34,68 |
5000 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Maroko | Hicham El Guerrouj | 13:14,39 |
2 | Etiopia | Kenenisa Bekele | 13:14,59 |
3 | Kenia | Eliud Kipchoge | 13:15,10 |
10 000 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Etiopia | Kenenisa Bekele | 27:05,10 |
2 | Etiopia | Sileshi Sihine | 27:09,39 |
3 | Erytrea | Zersenay Tadese | 27:22,57 |
maraton[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Włochy | Stefano Baldini | 2:10:55 |
2 | Stany Zjednoczone | Mebrahtom Keflezighi | 2:11:29 |
3 | Brazylia | Vanderlei de Lima | 2:12:11 |
Na trasie maratonu miało miejsce nieprzewidziane zdarzenie. Brazylijczyk Lima, który prowadził w tym biegu, na 8 km przed metą został zaatakowany przez niezrównoważonego kibica. Zawodnikowi pomogli uwolnić się widzowie biegu, ale Brazylijczyk, poobijany i wybity z rytmu, stracił prowadzenie i ostatecznie zajął 3. miejsce. Napastnikiem okazał się były irlandzki ksiądz, któremu już wcześniej zdarzyło się zakłócić przebieg ważnej imprezy sportowej – rok wcześniej wbiegł na tor wyścigu Formuły 1. Irlandczyk został ukarany karą roku więzienia w zawieszeniu i grzywną. Brazylijski Komitet Olimpijski złożył skargę wobec organizatorów, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo biegu i zażądali przyznania drugiego złotego medalu. MKOl odmówił, przyznając jedynie specjalny medal im. Pierre’a de Coubertina.
chód 20 km[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Włochy | Ivano Brugnetti | 1:19:40 |
2 | Hiszpania | Francisco Javier Fernández | 1:19:45 |
3 | Australia | Nathan Deakes | 1:20:02 |
chód 50 km[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Polska | Robert Korzeniowski | 3:38:46 |
2 | Rosja | Dienis Niżegorodow | 3:42:50 |
3 | Rosja | Aleksiej Wojewodin | 3:43:34 |
Był to czwarty złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego.
110 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Chiny | Liu Xiang | 12,91 |
2 | Stany Zjednoczone | Terrence Trammell | 13,18 |
3 | Kuba | Anier García | 13,20 |
Liu Xiang wyrównał rekord świata Brytyjczyka Colina Jacksona.
400 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Dominikana | Félix Sánchez | 47,65 |
2 | Jamajka | Danny McFarlane | 48,11 |
3 | Francja | Naman Keita | 48,26 |
3000 m z przeszkodami[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Kenia | Ezekiel Kemboi | 8:05,81 |
2 | Kenia | Brimin Kipruto | 8:06,11 |
3 | Kenia | Paul Kipsiele Koech | 8:06,64 |
sztafeta 4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
sztafeta 4 × 400 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnicy | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Otis Harris Derrick Brew Jeremy Wariner Darold Williamson |
2:55,91 |
2 | Australia | John Steffensen Mark Ormrod Patrick Dwyer Clinton Hill |
3:00,60 |
3 | Nigeria | James Godday Musa Audu Saul Weigopwa Enefiok Udo-Obong |
3:00,90 |
skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Wysokość |
---|---|---|---|
1 | Szwecja | Stefan Holm | 2,36 |
2 | Stany Zjednoczone | Matt Hemingway | 2,34 |
3 | Czechy | Jaroslav Bába | 2,34 |
skok w dal[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Dwight Phillips | 8,59 |
2 | Stany Zjednoczone | John Moffitt | 8,47 |
3 | Hiszpania | Joan Lino Martínez | 8,32 |
skok o tyczce[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Wysokość |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Timothy Mack | 5,95 |
2 | Stany Zjednoczone | Toby Stevenson | 5,90 |
3 | Włochy | Giuseppe Gibilisco | 5,85 |
trójskok[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Szwecja | Christian Olsson | 17,79 |
2 | Rumunia | Marian Oprea | 17,55 |
3 | Rosja | Daniił Burkienia | 17,48 |
rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Norwegia | Andreas Thorkildsen | 86,50 |
2 | Łotwa | Vadims Vasiļevskis | 84,95 |
3 | Rosja | Siergiej Makarow | 84,74 |
rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Litwa | Virgilijus Alekna | 69,89 |
2 | Węgry | Zoltán Kővágó | 67,04 |
3 | Estonia | Aleksander Tammert | 66,66 |
Początkowo zwycięzcą rzutu dyskiem uznano Węgra Róberta Fazekasa, który wynikiem 70,93 m pobił rekord olimpijski. Jednak podczas kontroli antydopingowej próbował podmienić próbkę moczu. Fazekas został wykluczony z igrzysk i odebrano mu złoty medal. Mistrzem olimpijskim został Litwin Alekna, który tym samym obronił swój tytuł sprzed 4 lat. Utytułowany niemiecki dyskobol Lars Riedel zajął dopiero 7. miejsce.
pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Adam Nelson | 21,16 |
2 | Dania | Joachim Olsen | 21,07 |
3 | Hiszpania | Manuel Martínez | 20,84 |
O zwycięstwie Biłonoha zadecydował jego drugi wynik w konkursie – 21,15 m. Adam Nelson, który tak jak Ukrainiec uzyskał 21,16 w najlepszym pchnięciu miał mierzoną tylko 1 próbę, pozostałe 5 zepsuł.
5 grudnia 2012 odebrano złoty medal Ukraińcowi Jurijowi Biłonohowi za stosowanie niedozowolonych substancji dopingujących[1][2][3].
rzut młotem[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodnik | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Japonia | Kōji Murofushi | 82,91 |
2 | Turcja | Eşref Apak | 79,51 |
3 | Białoruś | Wadzim Dziewiatouski | 78,82 |
Węgier Adrián Annus, który oddał w konkursie najdalszy rzut został zdyskwalifikowany za oszustwa podczas kontroli dopingowej. Okazało się, że dwie przedstawione przez niego próbki należały do dwóch różnych osób. Nakazano mu poddanie się jeszcze jednej kontroli, ale zawodnik nie stawił się na nią, tym samym odebrano mu złoty medal.
5 grudnia 2012 odebrano srebrny medal Białorusinowi Iwanowi Cichanowi (wynik 79,81 m) za stosowanie niedozowolonych substancji dopingujących[1][3][4].
dziesięciobój[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodnik | Pkt |
---|---|---|---|
1 | Czechy | Roman Šebrle | 8893 |
2 | Stany Zjednoczone | Bryan Clay | 8820 |
3 | Kazachstan | Dimitrij Karpow | 8725 |
kobiety[edytuj | edytuj kod]
100 m[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Białoruś | Julija Nieściarenka | 10,93 |
2 | Stany Zjednoczone | Lauryn Williams | 10,96 |
3 | Jamajka | Veronica Campbell | 10,97 |
4 | Bułgaria | Iwet Łałowa | 11,00 |
5 | Jamajka | Aleen Bailey | 11,05 |
6 | Jamajka | Sherone Simpson | 11,07 |
7 | Bahamy | Debbie Ferguson | 11,16 |
8 | Stany Zjednoczone | LaTasha Colander | 11,18 |
200 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Jamajka | Veronica Campbell | 22,05 |
2 | Stany Zjednoczone | Allyson Felix | 22,18 |
3 | Bahamy | Debbie Ferguson | 22,30 |
400 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Bahamy | Tonique Williams-Darling | 49,41 |
2 | Meksyk | Ana Guevara | 49,56 |
3 | Rosja | Natalja Antiuch | 49,89 |
800 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Wielka Brytania | Kelly Holmes | 1:56,38 |
2 | Maroko | Hasna Benhassi | 1:56,43 |
3 | Słowenia | Jolanda Čeplak | 1:56,43 |
1500 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Wielka Brytania | Kelly Holmes | 3:57,90 |
2 | Rosja | Tatjana Tomaszowa | 3:58,12 |
3 | Rumunia | Maria Cioncan | 3:58,39 |
Polki Lidia Chojecka i Anna Jakubczak zajęły w finale odpowiednio 6. i 7. miejsce. Trzecia z Polek Wioletta Janowska nie zdołała zakwalifikować się do finału.
5000 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Etiopia | Meseret Defar | 14:45,65 |
2 | Kenia | Isabella Ochichi | 14:48,19 |
3 | Etiopia | Tirunesh Dibaba | 14:51,83 |
10000 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Chiny | Xing Huina | 30:24,36 |
2 | Etiopia | Ejegayehu Dibaba | 30:24.98 |
3 | Etiopia | Derartu Tulu | 30:26.42 |
maraton[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Japonia | Mizuki Noguchi | 2:26:20 |
2 | Kenia | Catherine Ndereba | 2:26:32 |
3 | Stany Zjednoczone | Deena Kastor | 2:27:20 |
chód 20 km[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Grecja | Atanasia Tsumeleka | 1:29:12 |
2 | Rosja | Olimpiada Iwanowa | 1:29:16 |
3 | Australia | Jane Saville | 1:29:25 |
100 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Joanna Hayes | 12,37 |
2 | Ukraina | Ołena Krasowśka | 12,45 |
3 | Stany Zjednoczone | Melissa Morrison | 12,56 |
400 m przez płotki[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Czas |
---|---|---|---|
1 | Grecja | Fani Chalkia | 52,82 |
2 | Rumunia | Ionela Târlea-Manolache | 53,38 |
3 | Ukraina | Tetiana Tereszczuk-Antipowa | 53,44 |
Greczynka Fani Chalkia pobiła w półfinale rekord olimpijski czasem 52,77 s.
sztafeta 4 × 100 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczki | Czas |
---|---|---|---|
1 | Jamajka | Tayna Lawrence Sherone Simpson Aleen Bailey Veronica Campbell |
41,73 |
2 | Rosja | Olga Fiodorowa Julija Tabakowa Irina Chabarowa Łarisa Krugłowa |
42,27 |
3 | Francja | Véronique Mang Muriel Hurtis Sylviane Félix Christine Arron |
42,54 |
sztafeta 4 × 400 m[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczki | Czas |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Olesia Krasnomowiec Natalja Nazarowa Olesia Zykina Natalja Antiuch |
3:20,16 |
2 | Jamajka | Novlene Williams Michelle Burgher Nadia Davy Sandie Richards |
3:22,00 |
3 | Wielka Brytania | Donna Fraser Catherine Murphy Christine Ohuruogu Lee McConnell |
3:25.12 |
Amerykańskie lekkoatletki (DeeDee Trotter, Monique Henderson, Sanya Richards-Ross oraz Monique Hennagan) straciły złote medale z powodu dyskwalifikacji Crystal Cox (startowała w eliminacjach)[5]
skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Wysokość |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Jelena Slesarienko | 2,06 |
2 | Południowa Afryka | Hestrie Cloete | 2,02 |
3 | Ukraina | Wiktorija Stiopina | 2,02 |
skok w dal[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Tatjana Lebiediewa | 7,07 |
2 | Rosja | Irina Simagina | 7,05 |
3 | Rosja | Tatjana Kotowa | 7,05 |
skok o tyczce[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Wysokość |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Jelena Isinbajewa | 4,91 |
2 | Rosja | Swietłana Fieofanowa | 4,75 |
3 | Polska | Anna Rogowska | 4,70 |
Druga z Polek Monika Pyrek zajęła 4. miejsce.
trójskok[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Kamerun | Françoise Mbango Etone | 15,30 |
2 | Grecja | Chrysopiji Dewetzi | 15,25 |
3 | Rosja | Tatjana Lebiediewa | 15,14 |
rzut oszczepem[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Kuba | Osleidys Menéndez | 71,53 |
2 | Niemcy | Steffi Nerius | 65,82 |
3 | Grecja | Mirela Manjani | 64,29 |
rzut dyskiem[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Natalja Sadowa | 67,02 |
2 | Grecja | Anastasia Kielesidu | 66,68 |
3 | Czechy | Věra Cechlová | 66,08 |
5 grudnia 2012 odebrano brązowy medal Białorusince Irynie Jatczance (wynik 66,17 m) za stosowanie niedozowolonych substancji dopingujących[1][3][6].
pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Kuba | Yumileidi Cumbá | 19,59 |
2 | Niemcy | Nadine Kleinert | 19,55 |
3 | – | – | – |
Początkowej zwyciężczyni pchnięcia kulą, Rosjance Irinie Korżanienko odebrano medal za stosowanie niedozowolonych substancji dopingujących.
Polka Krystyna Zabawska zajęła 6. miejsce.
5 grudnia 2012 odebrano brązowy medal Rosjance Swietłanie Kriwielowej (wynik 19,49 m) za stosowanie niedozowolonych substancji dopingujących[1][3][7].
rzut młotem[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Odległość |
---|---|---|---|
1 | Rosja | Olga Kuzienkowa | 75,02 |
2 | Kuba | Yipsi Moreno | 73,36 |
3 | Kuba | Yunaika Crawford | 73,16 |
Polka Kamila Skolimowska, która broniła tytułu mistrzyni olimpijskiej z Sydney, zajęła 5. miejsce.
siedmiobój[edytuj | edytuj kod]
Lp. | Państwo | Zawodniczka | Pkt |
---|---|---|---|
1 | Szwecja | Carolina Klüft | 6952 |
2 | Litwa | Austra Skujytė | 6435 |
3 | Wielka Brytania | Kelly Sotherton | 6424 |
Skróty[edytuj | edytuj kod]
- = rekord świata
- = rekord świata juniorów
- = rekord olimpijski
- = rekord Ameryki
- = rekord Afryki
- = rekord Azji
- = rekord Europy
- = rekord kraju
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b c d IOC disqualifies four medallists from Athens 2004 following further analysis of stored samples [online], olympic.org, 5 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] (ang.).
- ↑ IOC Executive Board Decision [online], olympic.org, 5 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] (ang.).
- ↑ a b c d Medalista olimpijski z Aten poproszony o zwrot trofeum [online], interia.pl, 12 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] .
- ↑ IOC Executive Board Decision [online], olympic.org, 5 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] (ang.).
- ↑ Amerykankom odebrano złoty medal – Onet Sport [online] [dostęp 2017-11-24] .
- ↑ IOC Executive Board Decision [online], olympic.org, 5 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] (ang.).
- ↑ IOC Executive Board Decision [online], olympic.org, 5 grudnia 2012 [dostęp 2012-12-12] (ang.).
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- OG Athína GRE 20 – 29 August 2004 [online], tilastopaja.org [dostęp 2011-06-12] (ang.).